واکسن های لازم در دوران بارداری

واکسن های لازم در دوران بارداری
مهر ۲۹, ۱۳۹۶

واکسن های لازم در دوران بارداری :

 

مادران باردار در طی بارداری همیشه استرس و نگرانی هایی در مورد وضعیت جنین شان دارند. به همین دلیل با تجویز هر دارو یا واکسنی اولین سوالی که ایجاد می شود این است که « آیا ضرری برای جنین ندارد »؟

شما مادران عزیز باید اطمینان داشته باشید که تجویز واکسن ها در صورت نیاز  و به صلاح دید پزشک می باشد و نه تنها هیچ مشکلی برای مادر و جنین ایجاد نمی کند بلکه نزدن آن می تواند خطراتی برای مادر و جنین داشته باشد. ما در این جا با بیان ساده در مورد واکسن هایي که در این دوران می توان استفاده کرد و هم چنین واکسن هایی که در بارداری منع مصرف دارند و نباید استفاده شود توضیحاتی ارائه می دهیم به امید این که برای مادران مفید واقع شود.

آیا واکسن‌ها ایمن و بی‌خطرند؟

همه واکسن‌ها از نظر ایمنی توسط انجمن غذا و دارو مورد آزمایش قرار می‌گیرند. کلیه واکسن‌ها از نظر استریل بودن و کارایی و بی‌ضرر بودن کنترل می‌شوند و مرکز مبارزه با بیماری‌های ایمنی کلیه واکسن‌ها را در طول مدت استفاده مورد پایش قرار می‌دهد. ممکن است بعضی از مردم به برخی از اجزای واکسن حساسیت داشته باشند (به عنوان مثال حساسیت به تزریق واکسن آنفلوآنزا به دلیل کشت روی تخم‌مرغ). این افراد قبل از تزریق واکسن باید با پزشک معالج مشورت نمایند.

آیا واکسن می‌تواند به جنین آسیب برساند؟

تعدادی از واکسن‌ها بخصوص آنها که از ویروس زنده تهیه شده‌اند نباید به زنان باردار تزریق شوند، زیرا ممکن است این واکسن‌ها برای جنین مشکل‌آفرین باشند. بعضی از واکسن‌ها می‌توانند به زنان باردار در سه ماهه دوم یا سوم بارداری تزریق شوند ولی عده‌ای معتقدند بهتر است تزریق واکسن‌ها حداقل سه ماه قبل از تولد یا بلافاصله بعد از تولد صورت گیرد.

 

چه واکسن‌هایی را در دوران حاملگی می‌توان تزریق کرد؟

هپاتیت B: 

زنان بارداری که تست منفی هپاتیت دارند می‌توانند این واکسن را دریافت کنند. این واکسن برای محافظت مادر و جنین علیه عفونت استفاده می‌شود. تزریق این واکسن سه مرحله‌ای بوده و قبل و بعد از زایمان صورت می‌گیرد. زمان تزریق مرحله اول است.

آنفلوآنزا:

این واکسن می‌تواند از بیماری‌های جدی مادر طی دوران بارداری جلوگیری کند. همه زنان بارداری که وارد سه ماهه دوم یا سوم بارداری می‌شوند، طی بروز آنفلوآنزای فصلی باید واکسن را دریافت نمایند. افرادی که وضعیت پزشکی حادی دارند، بیشتر در معرض خطر ابتلا به آنفلوآنزا هستند. بنابراین می‌توانید واکسن را در هر مرحله از بارداری دریافت نمایید. اگر این مشکل در شما وجود دارد، حتما با پزشک مشورت نمایید.

کزاز / دیفتری:

 این ترکیب از واکسن‌ها به طور معمول برای زنان باردار توصیه می‌شود. این واکسن ایمنی دائم ایجاد نمی‌کند و حتما باید دوز یادآور هر ۱۰ سال یک بار تزریق شود.

چه واکسن‌هایی را نمی‌توان به زنان باردار تزریق کرد؟

 

ممکن است واکسن‌های زیر توانایی انتقال بیماری به جنین را داشته باشند و یا باعث بروز زایمان زودرس، سقط جنین و نقایص مادرزادی شوند. بنابراین فعلا تزریق آنها در دوران بارداری به طور معمول توصیه نمی‌شود.

هپاتیت A:

 بی‌ضرر بودن این واکسن در بارداری تعیین نشده و باید طی این دوران از تزریق آن اجتناب نمود. زنانی که در معرض ابتلا به این ویروس هستند، باید با پزشک معالج خود مشورت نمایند.

MMR (سرخک، سرخجه، اوریون): 

زنان باید حداقل سه ماه بعد از تزریق این واکسن باردار نشوند.

آبله ‌مرغان:

 این واکسن برای جلوگیری از آبله‌ مرغان استفاده می‌شود و باید زمان تزریق آن حداقل سه ماه قبل از بارداری باشد.

پنوموکوک:

 چون بی‌خطر بودن این واکسن ناشناخته است، باید از تزریق آن اجتناب شود، به جز برای زنان در معرض خطر یا زنان مبتلا به بیماری‌های مزمن.

فلج‌اطفال خوراکی و فلج اطفال تزریقی: هیچ‌ کدام از انواع این واکسن‌ها (ویروس زنده و یا ویروس کشته شده) برای زنان باردار توصیه نمی‌شود.

نحوه تزریق واکسن آنفلوآنزا در بارداری :

واکسن آنفولانزا باید در دوزی که پزشک تجویز کرده به صورت داخل عضلانی یا زیر جلدی عمیق تزریق شود.

عوارض واکسن آنفلوآنزا در بارداری :

باید بدانید که  محل تزریق اصولا کمی قرمز و متورم می شود که مشکلی نیست و خودبخود برطرف می شود.
 واکسن های آنفولانزا در تمامی مراحل بارداری قابلیت مصرف دارند. بی خطری آن در سه ماه دوم و سوم ، (نسبت به سه ماهه اول) بیشتر ثابت شده است.  همچنین واکسن آنفولانزا را می توان در دوران شیردهی تجویز کرد.

تحقیقات نشان داده است مادران بارداری که واکسن آنفلونزا را دریافت کرده اند میزان بروز بیماری آنفلونزا در نوزادان آن ها ۶۳ درصد کاهش یافته است. و هم چنین بیماری های تنفسی تب دار در این نوزادان ۳۳ ددرصد کاهش یافته است .

تازه‌ ترین بررسی‌های انجام شده بر روی واکسن آنفلوانزا نشان می‌دهد که تجویز واکسن آنفولانزا در دوران بارداری خطری برای جنین به همراه ندارد. در گزارشی که اخیراً در پانزدهمین کنفرانس بنیاد ملی بیماریهای عفونی با محوریت «پژوهش در واکسن» در شهر Baltimore ایالت Maryland امریکا ارائه گردید، بر بی‌خطر بودن واکسن آنفلوانزا در جنین تأکید شده است.

واکسن کزاز، دیفتری (دوگانه ویژه بزرگسالان ):

بیماری کزاز یک بیماری عفونی خطرناک می باشد علائم بیماری کزاز به صورت سفتی غیر قابل کنترل عضلات ناحیه گردن ، قفل شدن دندان ها و سفتی کل عضلات بدن تظاهر می کند و اصولا به دنبال آلودگی زخم های عمیق  یا حتی بریدگی های جزیی پوست با باکتری به نام کلستریدیوم تتانی ایجاد می شود . ایمن شدن نسبت به این بیماری تنها از طریق واکسیناسیون و انتقال آنتی بادی از مادر به جنین می باشد .مادران باردار با تزریق واکسن کزاز می توانند هم خودشان و هم نوزادشان را در برابر این بیماری محافظت کنند .طبق برنامه واکسیناسیون کشوری زنان در سنین باروری و هم چنین زنان باردار باید نسبت به این بیماری واکسینه شوند

در مادراني كه قبلاً واکسن کزاز نزده اند، دو  نوبت تزریق  واکسن دوگانه (کزاز و دیفتری )  انجام مي شود: 

 نخستین تزریق در هفتۀ ۲۰-۱۶ بارداری و تزریق دوم در هفتۀ ۲۴-۲۰
 حداقل باید یک ماه بین دو تزریق فاصله باشد و بهتر است تزریق دوم دست کم یک ماه پیش از زمان زایمان انجام شود.

*اگر مادر بارداری قبلا این واکسن را دریافت کرده ، فقط یک نوبت تزریق کافی است.

*مادرانی که قبلا واکسن کزاز زده اند اما بیش از ۱۰ سال از آخرین تزریق میگذرد ، در هفته ۲۸ بارداری باید واکسن بزنند.

 

واکسن هپاتیتB

بیماری هپاتیت ب یک بیماری عفونی است که کبد را درگیر میکند عامل این بیماری یک ویروس می باشد این ویروس از راه خونی (مانند انتقال خون ) ، از راه جنسی و هم چنین از طریق مادر به نوزاد ( در دوران بارداری )  منتقل می شود.

چطور متوجه بشم که به واکسن هپاتیت نیاز دارم یا نه ؟ 

به سادگی ! با انجام آزمایش آنتی بادی هپاتیت ! اگر میزان آنتی بادی هپاتیت شما بالا باشد ( و در عین حال ، آنتی ژن ش منفی باشد) این یعنی شما مصونیت دارید . اما اگر پایین باشد، یعنی نیاز به واکسن دارید . 

این واکسن در سه نوبت باید استفاده شود:

  •  اولین مراجعه نوبت اول واکسن تزریق می شود.
  •  نوبت دوم یک ماه بعد از نوبت اول تزریق می شود.
  • نوبت سوم نیز ۶ ماه بعد از نوبت ” اول” می باشد. 

 

تاثیرات و عوارض پس از واکسیناسیون :

 

هپاتیت A:  درد، سفتی و قرمزی در محل تزریق، سردرد، در موارد نادر واکنش آلرژیک شدید

هپاتیت B:  درد در محل تزریق، تب

آنفلوآنزا:  قرمزی و تورم در محل تزریق

کزاز – دیفتروئید:  تب خفیف، سفتی و تورم در محل تزریق

MMR:  دانه‌های قرمز رنگ پوست، تورم غدد لنفاوی گردن، درد، محدودیت حرکت مفاصل یک تا دو هفته بعد از واکسیناسیون

آبله‌ مرغان:  تب، سفتی و قرمزی در محل تزریق، راش و برآمدگی‌های کوچک تا سه هفته بعد از واکسیناسیون

پنوموکوک:  تب، سفتی در محل تزریق

واکسن فلج اطفال خوراکی (OPV):  هیچ عارضه جانبی با این واکسن شناخته نشده است.

واکسن فلج اطفال تزریقی (IPV):  قرمزی، ناراحتی در محل تزریق

 

 

 


درباره لیزر و جراحی زیبایی زنان بیشتر بدانید

تنگ کردن واژن لابیاپلاستی روشن کردن واژن
ارسال شده در دوران بارداري, مقالات توسط دکتر الهه امیری | Tags: ,

ارسال نظر

9 + چهارده =