نازائي

فروردین ۲۷, ۱۳۹۶

قرص کلومیفن (کلاماید یا کلامید) برای درمان ناباروری ناشی از کاهش یا فقدان تخمک‌گذاری در زنان]٬ بغیر از ناباروري باعامل ناشناخته بكارميرود.

ارسال شده در مقالات, نازائي توسط دکتر الهه امیری | Tags: ,
آبان ۲۵, ۱۳۹۵

به طور كلي در روش ميکرواينجکشن (ICSI)، يك اسپرم در محيط آزمايشگاه داخل يك تخمك تزريق مي شود كه به دنبال آن لقاح و تقسيم سلولي صورت مي گيرد و جنين تشكيل مي شود.

ارسال شده در مقالات, نازائي توسط دکتر الهه امیری | Tags:
آبان ۱۲, ۱۳۹۵

لقاح آزمایشگاهی (IVF) شیوه‌ای پزشکی است که در آن سلول تخمک بالغ از زن گرفته می‌شود و با اسپرم مرد در خارج از بدن لقاح می‌یابد و رویان حاصل برای ادامه بارداری طبیعی در رحم همان زن یا زن دیگری کاشته می‌شود.

ارسال شده در مقالات, نازائي توسط دکتر الهه امیری | Tags:
آبان ۱۰, ۱۳۹۵

لاپاراسکوپی یکی از روش‌های جراحی است که در طی آن پزشک می‌تواند از طریق یک برش کوچک در زیر ناف‌، تلسکوپ مخصوص را وارد شکم کرده و اعضای لگنی یک زن نابارور را مشاهده نماید.

ارسال شده در مقالات, نازائي توسط دکتر الهه امیری | Tags:
مهر ۷, ۱۳۹۵

سهم هر والد بیولوژیکی در تعیین جنسیت جنین مساوی است. والد زن از نظر تکوینی XX است و به این ترتیب می‌تواند کروموزوم X را به فرزند خود انتقال دهد. والد مرد XY است بنابراین وی دهنده هر دو کروموزوم X و یا Y محسوب می‌شود.

ارسال شده در مقالات, نازائي توسط دکتر الهه امیری | Tags:
مهر ۶, ۱۳۹۵

ناهنجاری ­های مربوط به تخمک­ گذاری معمولاً رایج ­ترین دلیل ناباروری در زنان است و ۳۰% ناباروری در زنان ازاین ناهنجاری­ ها نشئت می گیرد. خوشبختانه تقریباً ۷۰% از این ناهنجاری ها را می توان با استفاده از داروهایی نظیر کلومیفن و منوگون یا رپرونکس درمان کرد. دلایل ناهنجاری های موجود در تخمک گذاری را می توان در چند دسته زیر تقسیم بندی کرد

ارسال شده در مقالات, نازائي توسط دکتر الهه امیری | Tags:
دی ۱۲, ۱۳۹۴

لاپاراسکوپی چیست؟

این نوع جراحی، یک روش درون‌ بین است که طی آن، بدون باز کردن شکم، حفره داخل شکم و لگن کاملا روشن و نمایان می‌شود.

در این روش به کمک تلسکوپی که همه چیز را بزرگنمایی می‌کند، جراح دید بهتری خواهد داشت و از این طریق می‌توان بیماری‌های مختلفی را تشخیص داد و آنها را درمان کرد

ارسال شده در مقالات, نازائي توسط دكتر الهه اميري | Tags:
شهریور ۲۱, ۱۳۹۴

هورمون پرولاکتین (Prolactin or PRL) از هیپوفیز قدامی ترشح می گردد . میزان این هورمون به طور متوسط در خانم ها µg/L 25-10 و در آقایان µg/L 20-10 می باشد . ترشح پورلاکتین ریتم شبانه روزی داشته و در هنگامی که در خواب چشم ها حرکات سریع را شروع می کنند میزان آن به حداکثر مقدار افزایش می یابد ( یعنی در حدودای ۴ تا ۶ صبح ) .

پرولاکتین در حالت معمول در زن غیر باردار و مردان در سطح بسیار پایینی قرار دارد . ولی میزان آن زمان وارد شدن استرس هایی چون : حاملگی ، استرس ، خواب ، herpes zoster در قفسه سینه و درد ناشی از آن ، ضربه وارد شدن به قفسه سینه ، برداشته شدن مهار دوپامین ، افزایش می یابد . پرولاکتین تفاوتی که با سایر هورمون های ترشح شده از هیپوفیز دارد این است که هورمون دوپامین مترشحه از هیپوتالاموس موجب مهار ترشح آن می گردد که دوپامین از طریق گیرنده های D2 این اثر را اعمال می کند ساختار پرولاکتین مشابه هورمون های hpL , GH می باشد که در زمان افزایش پرولاکتین به همین دلیل علائم افزایش hpL , GH نیز ظاهر می گردد

ارسال شده در مقالات, نازائي توسط دکتر الهه امیری | Tags: ,
شهریور ۱۱, ۱۳۹۴

واریکوسل اتساع و پیچ خوردگی غیر طبیعی شبکه وریدی ( سیاهرگی ) بالای بیضه هاست.

واریکوسل شایعترین علت در بیماری که با ناباروری و واریکوسل مراجعه می نماید . علت ایجاد ان اختلال در تخلیه وریدی یا نارسایی دریچه های وریدی بیضه است.

نظریه های گوناگونی در مورد مکانیسم اسیب بیضه ها وجود دارد که مهمترین آنها عبارتند از:
•افزایش دمای بیضه ها
•کاهش جریان خون و اکسیژن رسانی
•انتقال مواد و متابولیتهای کلیه ها و غدد فوق کلیه به بیضه ها
•ترکیبی از اینها.

ارسال شده در مقالات, نازائي توسط دکتر الهه امیری | Tags: , ,
شهریور ۱۱, ۱۳۹۴

آی وی اف مخفف کلمات لاتین In Vitro Fertilization می باشد. برخلاف آی یو آی (IUI) که در آن اسپرمهای مرد توسط لوله ای وارد رحم خانم می شدند، در آی وی اف (IVF) تخمک خانم با اسپرم مرد در آزمایشگاه ترکیب می شوند و پس از تشکیل جنین آن در داخل رحم خانم گذاشته می شود. آی وی اف هم پیچیده است و هم گران و فقط ۵ درصد زوجهای نابارور بدنبال IVF هستند. این روش اولین بار در ۱۹۸۱ در آمریکا ابداع شد و تا کنون ۲۰۰ هزار کودک با استفاده از این روش بدنیا آمده اند.

ارسال شده در مقالات, نازائي توسط دکتر الهه امیری | Tags: , ,

ارسال نظر

شش + 6 =