مجرای شریانی باز

مجرای شریانی باز
مرداد ۷, ۱۳۹۶

مجرای شریانی باز (PDA) :

 
عملکرد مجرای شریانی در دوران جنینی:

در رحم مادر، جنین در مایع آمنیون غوطه ور است. ریه ها عملکردی ندارند واکسیژن لازم توسط جفت برای جنین تأمین می‌شود.لذا لازم نیست خونی جهت دریافت اکسیژن به ریه وارد شود. مجرای شریانی کانالی است درخارج ازقلب بین شریان ریوی  و آئورت نزولی.

مجرای شریانی(PDA ) در دوران جنینی باز است

بعد از تولد با اولین تنفس نوزاد، ریه ها باز می‌شوند و کار خود را آغاز می کنند. بنابراین خون بطن راست وارد ریه ها می شود تا اکسیژن بگیرد وچون دیگر نیازی به  مجرای شریانی نیست،این کانال خود بخود بسته میشود. معمولاً مجرای شریانی در طی چند روز اول و حداکثر چند هفته اول بعد از تولد کاملاً بسته می شود.

 در بعضی از نوزادان بسته شدن مجرای شریانی اتفاق نمی افتد یا ناکامل اتفاق می افتد. لذا مجرای شریانی باز می ماند که به آن PDA می گوییم.

احتمال باز ماندن مجرای شریان در نوزادان نارس بعد از تولد بیشتر است ودر بیش از % ۴۰ نوزدانی که قبل از ۳۴ هفتگی بصورت نارس بدنیا میآیند این مجرا باز میماند.

علائم بالینی PDA بستگی به اندازه آن و میزان عبور خون از آن دارد.

عموماً این کودکان به دلیل شنیدن سوفل قلبی توسط پزشکان در هنگام معاینه قلب شناخته میشوند. تشخیص نهایی  بااکوکاردیوگرافی است.

درمان :

اگر نوزادی دچار PDA باشد ولی قلب دارای کارکرد طبیعی است، امکان نادیده انگاشتن این نقص وجود دارد گاه بتدریج این مشکل از بین می‌رود. اما در بعضی نوزادان، درمان (با جراحی باز یا بسته)، جهت بستن این مسیر، اجتناب ناپذیر است.PDA معمولاً بعد از۴ ماهگی از طریق کاتتریسم و آنژیوگرافی و با استفاده از وسایل مختلف مانند کویل و آمپلاتزر بسته می‌شود.

امروزه یکی از روش‌های جراحی مجرای شریانی باز روش ویدئو توراکوسکپی (بدون انجام توراکوتومی) است. در این روش با استفاده از بیهوشی عمومی و ایجاد سه سوراخ پنج میلی‌متری در دیواره همی توراکس چپ برای وارد کردن ابزار و وسایل مخصوص این روش، مجرای شریانی مشخص شده و توسط دو کلیپس تیتانیوم به طور کامل بسته می‌شود.

 

 کاتتریسم و آنژیوگرافی عوارض کمی دارد که پزشک معالج برای شما توضیح می دهد.

بعد از بستن PDA بطریق کاتتریسم و آنژیوگرافی ،بیماران معمولاً ۶ ماه تا یکسال تحت نظر هستند و بعد از آن نیاز به مراقبت و پیگیری ندارند.

 

 

 


درباره لیزر و جراحی زیبایی زنان بیشتر بدانید

تنگ کردن واژن لابیاپلاستی روشن کردن واژن
ارسال شده در مقالات, نوزادان و کودکان توسط دکتر الهه امیری | Tags:

ارسال نظر

13 − 9 =