غذاهایی که مادران در دوران شیر دادن نباید بخورند

غذاهایی که مادران در دوران شیر دادن نباید بخورند
اردیبهشت ۲۳, ۱۳۹۶

غذاهایی که مادران در دوران شیر دادن نباید بخورند:

دوره‌ی شیردهی دوره‌ای است که مادر باید تغذیه‌ی سالم و مناسبی داشته باشد. اگر رژیم غذایی نامناسب باشد بدن مجبور می‌شود که مواد مغذی لازم برای نوزاد را از ذخایر بدن مادر برداشت کند. پس لازم است که مادر درست و سالم غذا بخورد تا ذخیره‌ی مواد مغذی و ویتامین‌های بدن او خالی نشود.

 

 در بعضی از مادران شیرده, با مصرف غذاهایی مانند : گوجه‌فرنگی, توت‌فرنگی, پیاز, سیر, سبزیجات خام, انواع کلم, ادویه‌جات و چاشنی‌ها, مشکلات گوارشی یا شلی مدفوع, مخصوصاً در ماه‌های اول تولد در کودک ایجاد می‌کند و ممکن است شیر آن‌ها بوی آن ماده غذایی را بدهد. خوردن بیش از حد بعضی میوه‌ها مانند هندوانه و هلو ممکن است باعث ایجاد گاز در روده و دردهای شکمی کودک گردد. بسیاری از متخصصان تغذیه و سلامت معتقدند، مادرانی كه سابقه آلرژی و حساسیت به بادام زمینی را در خود و یا خویشاوندان خود دارند، بهتر است در طول دوران شیردهی مصرف نكنند.

در هر فصلی که هستید از میوه و سبزیجات آن فصل به صورت خام یا پخته میل کنید. غلات کامل مانند دانه‌های کامل، آرد، نان و پاستاهای تهیه شده از آرد کامل مصرف کنید.

(پروتئین‌های حیوانی مثل محصولات لبنی، تخم مرغ، گوشت قرمز، ماهی و پروتئین‌های گیاهی مثل عدس، لوبیا و سویا را حتماً در برنامه‌ی غذایی خود بگنجانید.)

 

در مصرف مواد غذایی چرب و روغنی احتیاط کنید.تا جایی که می‌توانید مصرف مواد غذایی حاوی مواد نگه‌دارنده و رنگ‌های خوراکی مصنوعی را محدود کنید.

مصرف الکل در دوران شیردهی:

الکل یکی از مضرترین غذاهایی است که مادران می توانند در طول دوران بارداری و شیردهی استفاده کنند و همچنین مصرف دوز بالایی از الکل می تواند عوارض جانبی شدید در نوزاد شده و حتی پس از مصرف بیش از حد الکل، مقدار شیر مادر هم به اندازه قابل توجهی کاهش پیدا می کند. علائم استفاده از الکل در دوران شیردهی ممکن است شامل ضعف، خواب آلودگی، خواب عمیق تر از حد نرمال در یک نوزاد باشد.

مصرف کافئین در دوران شیردهی:

بهتر است مصرف چای، قهوه و نوشابه را در دوران شیردهی کاهش دهید، کافئین موجود در این نوشیدنی ها می تواند باعث پیچیدگی و اختلال خواب در کودکان شود. همچنین کافئین از دستگاه گوارش نوزاد دفع نمیشود، بنابراین، نوزاد شما احساس خواب آلودگی و بداخلاقی می کند. نوشیدنی های کافئین دار می توانند باعث تحریکات معده هم شوند،زیرا دستگاه گوارش آن ها به طور کامل رشد نکرده است. توصیه می شود تا صبر کنید نوزادتان به خواب برود و پس از آن نوشیدنی موردعلاقه خود را مصرف کنید، به این ترتیب سیستم بدن شما چند ساعت وقت کافی برای تمیز کردن کافئین از بدنتان را خواهد داشت

 

مصرف غذاهای تند در دوران شیردهی:

بعضی از مادران در دوران شیردهی نمی توانند در مقابل فلفل اضافی در انواع مواد غذایی مقاومت کنند، اما این موضوع ممکن است در دوران شیردهی رفتار مناسبی نباشد. مادران، در دوران شیردهی باید از طبخ غذاهای تند در منزل اجتناب کنند، زيرادرنوزاد منجر به ایرادگیری او در هنگام شیر خوردن یا بدخویی بعد از مصرف شیر مادرميشود. بنابراین، مادران در دوران شیردهی باید از مصرف سس تند، فلفل تند و غذاهای تند دیگر اجتناب کنند. شما می توانید ادویه جات را زمانی به وعده های غذایی خود اضافه کنید که نوزادتان شروع به خوردن غذاهای جامد بکند.

 

مصرف سیر در دوران شیردهی:

استفاده از سیر در تغذیه دوران شیردهی می تواند منجر به تغییر طعم و مزه شیر مادر شده و حتی کیفیت شیر او را نیز تحت تاثیر قرار دهد. اگر شما مشاهده می کنید که نوزادتان بعد از مصرف سیر، از خوردن شیر مادر امتناع می کند، باید مصرف سیر را در وعده های غذایی روزانه خود محدود کنید. سیر می تواند طعم و مزه و بوی شیر را تا دو ساعت پس از مصرف آن، تغییردهد.

 

مصرف ماهی های بزرگ و سخت پوستان در دوران شیردهی:

ماهی های بزرگ نیز در لیست مواد غذایی قرار دارند که مادران در طول شیردهی باید از مصرف آن ها اجتناب کنند، زیرا این ماهی ها حاوی مقدار زیادی جیوه بوده و می تواند سیستم عصبی مرکزی نوزاد را تحت تاثیر قرار دهد. سطح بالایی از جیوه می تواند برای رشد مغز نوزاد بسیار خطرناک بوده و حتی ممکن است حافظه، توجه، تفکر شناختی، مهارت های حرکتی، مهارت های بصری و زبانی او را نیز تحت تاثیر قرار دهد. از این رو، مادران در دوران شیردهی باید از مصرف ماهی های بزرگ مانند کوسه، شاه ماهی خال خالی، شمشیرماهی و ماهی کاشی اجتناب کنند.

اگر کسی در خانواده به صدف حساسیت دارد، مادر باید در دوران شیردهی از مصرف آن خودداری کند. شما باید علائم آلرژیک در یک نوزاد را بعد از مصرف میگو، خرچنگ دریایی و یا اشکال دیگر صدف بررسی کنید. به طور کلی، اگر هر نوع سابقه آلرژی غذایی در خانواده وجود داشته باشد، یک مادر باید از مصرف آن غذاها در دوران شیردهی اجتناب کند.


درباره لیزر و جراحی زیبایی زنان بیشتر بدانید

تنگ کردن واژن لابیاپلاستی روشن کردن واژن
ارسال شده در دوران بارداري, مقالات توسط دکتر الهه امیری | Tags: , ,

ارسال نظر

15 − یازده =