تماس با گربه و خطر نازایی

تماس با گربه و خطر نازایی
مهر ۱۵, ۱۳۹۶

تماس با گربه و خطر نازایی و سقط جنین در زنان باردار :

 

 

 

گربه از مهم ترین منابع انتقال انگل به انسان است گربه آلوده به انگل روزانه تا ۱۰ میلیون انگل دفع می کند حدود یک سوم زنانی که طی بارداری به این انگل مبتلا می شوند, آن را به جنین خود منتقل می کنند.

توکسوپلاسموزیس :

عفونت توکسوپلاسموزیس در کسانی که نقص ایمنی دارند، مانند کسانی که دچار ویروس HIV یا انواع سرطان هستند و یا زنان باردار، به‌دلیل اینکه سیستم دفاعی بدنشان ضعیف می‌شود، ممکن است منجر به ایجاد عوارض شود.

(یکی از حیواناتی که به وفور در کشور دیده می‌شود و به راحتی در محیط زندگی ما رفت و آمد می‌کند، گربه است.)

 

این حیوان از مهم‌ترین منابع انتقال انگل به انسان است. به‌خصوص که گربه‌ها عادت دارند درون خاک مدفوع می‌‌کنند و تماس انسان با خاک آلوده، باعث انتقال انگل می‌شود و اگر سبزی نیز در آن خاک بروید، آلوده به تخم انگل است.

(گربه‌ آلوده به انگل روزانه تا ۱۰ میلیون انگل دفع می‌کند.)

 

 

انگل توکسوپلاسما :

یکی از خطرناک‌ترین انگل‌ها که مادران باردار را تهدید می‌کند، انگلی به نام توکسوپلاسما است، که باعث بروز یک بیماری به نام توکسوپلاسموز در انسان می شود.

حدود یک‌سوم زنانی که طی بارداری به این انگل مبتلا می‌شوند، آن را به جنین خود منتقل می‌کنند.

در میان عواملی که جنین را تحت تاثیر قرار می‌دهد، سن بارداری (چه موقع از دوران بارداری) از مهم‌ترین عوامل است.

(اگر خانمی به‌خصوص در سه ماهه اول بارداری به این انگل مبتلا شود و انگل به جفت و جنین برسد، به‌شدت باعث معلولیت می‌شود و در جنین آسیب‌های جبران‌ناپذیری مانند آسیب‌های مغزی، چشمی و عقب‌ماندگی ذهنی بروز می‌کند.)

 

 

به همین دلیل خانم‌های باردار باید به مراتب بیش از سایر افرا،د از عوامل آلوده‌کننده اجتناب کنند و سعی نمایند که با عوامل مشکوک به آلودگی در تماس نباشند.

پیشگیری های این بیماری :

خانم‌های باردار نباید در دوران بارداری با حیوانات به‌خصوص گربه‌ها در تماس باشند، و اگر در باغ یا باغچه‌ به استراحت و تفریح می‌پردازند از دست‌زدن به خاک خودداری کنند.

در صورت علاقه‌مندی به باغبانی، حتما از دستکش باغبانی استفاده کنند، و محصولات غذایی به خصوص میوه‌ها و سبزی‌ها را به صورت کامل و دقیق ضدعفونی کنند.

میزان انتقال انگل از راه جفت به جنین در سه ماه سوم بارداری به بیشترین میزان خود (حدود ۶۵ درصد) می‌رسد، اما این نوزادان، اغلب در زمان تولد بی‌نشانه هستند.

خانم‌ها باید قبل از بارداری، دوران بارداری و پس از تولد نوزاد خود، تمام موارد مشکوک به بیماری را از محیط زندگی خود دور کنند. این موارد مشکوک می‌تواند حیوان خانگی باشد که احتمال آلودگی او به بیماری وجود دارد.

واکسن انگل گربه :

با توجه به اینکه انگل گربه فاقد واکسن است، زنان باردار که گربه های خانگی دارند، باید بیشتر مراقب باشند تا به این بیماری مبتلا نشوند. 

 

تشخیص بالینی انگل گربه : 

از آنجا که انگل گربه تشخیص بالینی ندارد و از طریق انجام آزمایش قابل تشخیص است، زنان بارداری که در تماس با گربه خانگی هستند، باید برای انجام آزمایش های مربوطه اقدام کنند. 

در صورتيكه خانمي قبلاً دچار اين بيماري شده باشد آيا در زمان حاملگي براي جنين وي مشكل ساز خواهد بود؟

خير، در صورتيكه فاصله عفونت حاد تا شروع حاملگي ۹-۶ ماه باشد، خطري براي جنين وجود ندارد.

در صورتيكه در حاملگي قبل دچار عفونت شده و احياناً جنين سقط شده، در حاملگي بعدي خطري براي جنين وجود ندارد.

( زنان مبتلا به ضعف ایمنی شدید استثناء هستند. ) لذا توصيه مي شود قبل از حاملگي تستهاي سرولوژيك تشخيص اين بيماري انجام شود.

در صورت عفونت حاد در زمان حاملگي، شانس ابتلاء جنين چقدر است؟

در سه ماه اول، شانس كمتر ( ۱۷% ) ولی شدت آنومالي بالاست و اكثراً موجب سقط مي شود.

در سه ماه دوم ۲۵% شانس ابتلاء جنين وجود دارد و مي تواند باعث هيدروسفالي، ميكروسفالي، كلسيفيكاسيون پراكنده مغزي، كوريورتينيت و… شود.

در سه ماه سوم شانس ابتلاء جنين بالاتر است ( ۶۵% ) ولي شدت بيماري در نوزاد كمتر و یا ديررس مي باشد.

معمولاً نوزاد در زمان تولد بدون علامت است و علائم چشمي سالها بعد ظاهر مي شود.

جهت پيشگيري مادران حامله كه قبلاً دچار بيماري نشده اند، چه موارد احتياطي توصيه مي شود؟

  • عدم استفاده از گوشت خوب پخته نشده , تخم مرغ خام و شير غير پاستوريزه. ( یخ زدن گوشت، انگل را از بين نمي برد ولي حرارت ۱۵۰ درجة سانتي گراد مي تواند آن را نابود كند، تاحدي كه رنگ گوشت قرمز به تيره تبديل شود )
  • عدم تماس با خاك در هنگام باغباني و استفاده از دستكش و شستشوي بعدي دست ها و نيز عدم تماس دست آلوده با چشم , مخاط بيني يا دهان. ۳ – عدم تماس با گربه هایي كه بيرون از منزل زندگي مي كنند.
  • شستشو و ضدعفوني كردن ميوه ها و سبزيجات.

چه آزمايشی براي تشخیص موارد مشكوك توصيه مي شود؟

اولين آزمايش، بررسي آنتي بادي IgG ضد توكسوپلاسما در فرد است كه اگر منفي باشد، بهتر است ۳ هفتة بعد يكبار ديگر تكرار شود و اگر باز هم منفي بود، فرد غير مبتلا تلقي مي شود. در صورت مثبت بودن IgG , اندازه گيريِ IgM بصورت كمّي و با فاصلة زماني ۳ هفته توصيه مي شود. چرا كه IgM مي تواند تا يك سال در بدن فرد باقي بماند. درصورتيكه تيتر IgM افزايش يا كاهش قابل توجهي را نشان دهد , فرد دچار عفونت حاد است و درصورتيكه هيچ تغييري نداشته باشد , اندازه گيري IgA و IgE و آنتي ژن هاي HS و AC توصيه مي شود.

( درصورتيكه مادر حامله در ماه هاي آخر دچار بيماري شود , IgG با تيتر بالا مثبت مي شود ولي IgMهنوز فرصت بالا رفتن پيدا نكرده است. در اين موارد نيز IgA , IgE و HS/AC كمك كننده هستند.)

 درصورتيكه فرد حامله دچار عفونت حاد توكسوپلاسموز شود , قدم بعدي چيست؟

در اين صورت بايد تعيين كنيم كه آيا جنين مبتلا شده است يا نه؟

اندازه گيري IgM در مايع آمنيوتيك از طريق آمنيوسنتز , گرچه حساسيت بالايي ندارد ولي راه عملي و خوبي مي باشد. روش جديد PCR كه اسيد نوكلئيك توكسوپلاسما را در مايع آمنيوتيك بررسي مي كند , داراي حساسيت بالاتري مي باشد.

در ضمن انجام سونوگرافي جنين نيز مي تواند تا حدي كمك كننده باشد.

به هر حال بهتر است درمان مادر هرچه سريعتر شروع شود.

آسپيرامايسين از جفت رد نشده و تراتوژن نيست و درصورتيكه ابتلا جنين ثابت شود ( بعد از هفتة بيست ) درمان همزمان پري متامين , سولفاديازين و فوليك اسيد توصيه مي شود.

اين درمان وخامت علائم بيماري را در نوزاد كاهش مي دهد. علاوه بر آن بايد نوزاد پس از به دنيا آمدن تا يك سال بعد اين درمان را ادامه دهد.

علائم بيماري توكسوپلاسموز مادرزادي چيست و چه درماني براي نوزاد توصيه مي شود؟

در هر ۱۰۰۰ نوزاد دچار اين بيماري مي شود و اين بيماري در نوزاد طيف وسيعي از علائم ( از خيلي خفيف تا خيلي شديد ) را ايجاد مي نمايد. ولي ترياد كلاسيك بيماري عبارت است از :

۱ – كوريورتينيت

۲ – كلسيفيكاسيون داخل مغزي

۳ – هيدروسفالي

درصورت شك باليني به توكسوپلاسموز، ابتدا بايد نوزاد را از اين نظر بررسي کرده و سپس اقدامات درماني را جهت وي آغاز نمود.

تشخيص بيماري توكسپلاسموز در نوزاد با بررسي IgM اختصاصي توكسوپاسموز مي باشد.

چرا كه IgG از جفت عبور مي كند و درصورت ابتلا قبليِ مادر، در نوزاد نیز مثبت مي شود. حساسيت تست IgM، ۸۰ % است ولي از لحاظ اختصاصي بودن مطمئن است.

انجام روش هاي تشخيصي زير توصيه مي شود :

گرفتن شرح حال از مادر، بررسي سونوگرافي جنين، معاينة فيزيكي نوزاد، معاينة چشم نوزاد، انجام آزمايشات CBC، تست هاي كبدي، آزمايش ادرار و كراتينين، بررسي CSF نوزاد، انجام CT اسكن مغز و بررسي اوديومتري نوزاد.

 

توکسوپلاسموزیس باعث نازایی و سقط جنین می شود :

بیشترین آزمایشات صورت‌گرفته برای احتمال نازایی و سقط جنین با ریشه حیوانات خانگی، مربوط به گربه و بیماری توکسوپلاسموزیس است.
درباره ارتباط توکسوپلاسموزیس با نازایی، تحقیقات متنوعی شده که برخی از آنها منجر به اثبات این ارتباط شده است.
در این تحقیقات میزان آنتی‌بادی‌های بدن زنان باردار و زنان نازا که در معرض توکسوپلاسموزیس بودند بررسی شده است.
محققان به این نتیجه رسیده‌اند که میزان آنتی‌بادی در زنانی که نازایی داشتند بالاتر بوده است.

بنابراین ارتباطی را بین عفونت توکسوپلاسموزیس با نازایی به‌دست آورده‌اند.

تاثیرات این بیماری :

  این بیماری می‌تواند روی تخمک‌گذاری یا هیپوتالاموس تاثیر‌ بگذارد و یا باعث آسیب اندومتر (دیواره داخلی رحم) شود، ولی در عین حال مقالاتی نیز این مسئله را رد کرده‌اند.

پیش‌از این، در مورد ارتباط عفونت توکسوپلاسموزیس با سقط جنین رابطه‌های معناداری کشف شده بود.

این عفونت در خانم‌های باردار، فقط بر سقط‌هایی که یک‌بار رخ می‌دهند اثرگذار است.

 از آنجا که سطح ایمنی زنان باردار پایین است، اگر خانمی قبل از شروع بارداری دچار این بیماری شود، ۵ ‌تا ۱۵ درصد ممکن است در اوایل حاملگی دچار سقط جنین شود و یا ناهنجاری‌هایی مانند عقب‌ماندگی‌ها، نارسایی چشمی و… در نوزاد بروز کند.

توصیه ها :

توصیه می‌شود زنانی که باردار هستند نکات بهداشتی در مواجهه با حیوانات خانگی را رعایت نمایند و از دست‌زدن به آنها خودداری کنند.
 زن حامله علاوه بر این، با‌دست‌زدن به گوشت آلوده نیز می‌تواند چنین بیماری‌ای را بگیرد.
 احتمال ابتلا به عفونت توکسوپلاسموزیس از طریق مصرف گوشت‌های نیم‌پز نیز وجود دارد.
 از سوی دیگر گربه‌ای که گوشت خام حیوانات دیگر مثل پرنده و موش را مصرف می‌کند، می‌تواند این عفونت را منتقل کند.

 

 

 

 

 

 

 


درباره لیزر و جراحی زیبایی زنان بیشتر بدانید

تنگ کردن واژن لابیاپلاستی روشن کردن واژن

ارسال نظر

بیست + 19 =