افتادگي پلك درنوزادان

افتادگي پلك درنوزادان
مرداد ۱۰, ۱۳۹۶

افتادگي پلك درنوزادان

به افتادگی پلک فوقانی پتوز گفته می‌شود. این افتادگی ممکن است خفیف بوده و یا تمامی مردمک را بپوشاند. در برخی موارد پتوز می‌تواند دید طبیعی را محدود و یا حتی به طور کامل مسدود نماید. پتوز می‌تواند یک یا هر دو چشم را درگیر کند، وراثتی باشد، در بدو تولد بروز کند و یا در سنین بالاتر اتفاق بیفتد.

علت افتادگی پلک مادرزادی :

افتادگي پلك دلايل مختلفي دارد كه يكي از آنها مادرزادي است. افتادگي پلك مادرزادی در زمان تولد به دلایل زیر ممکن است ظاهر گردد:

  • تكامل نيافتن ماهيچه‌هاي بالا ‌برنده ‌پلك
  • بعضي از بيماري‌هاي خاص
  • فلج عصب پلك
  • ساير بيماري‌‌هاي مادرزادي به صورت يك يا دو طرف

 

زماني كه كودك به دنيا مي‌آيد به دليل اين ناهنجاري در سر و صورت ، عصب صورت يا پلك فلج مي‌شود. البته اين فلج عصبي پس از مدتي در بعضي‌ها به حالت عادي برمي‌گردد، ولي در بعضي‌هاي ديگر به صورت دائم باقي خواهد ماند.

درمان پتوز مادرزادی :

در اغلب موارد، پتوز کودکان با جراحی درمان می‌شود. اگر تنبلی چشم هم وجود داشته باشد، ممکن است درمان آن ضروری باشد. انتخاب روش درمان مناسب، بر اساس عوامل زیر صورت می‌گیرد:

سن کودک، درگیری یک یا هر دو پلک، شدت پتوز، قدرت عضلات بالا برنده و پایین آورنده پلک، وضعیت حرکات چشمی

در اوایل دوران زندگی معمولاً ضرورتی به انجام جراحی برای موارد خفیف تا متوسط پتوز وجود ندارد. همه کودکان دارای پتوز باید از نظر تنبلی چشم، عیوب انکساری و سایر بیماریهای چشم بررسی شوند.

خطرات جراحی پتوز :

خطرات جراحی پتوز شامل عفونت، خونریزی و کاهش بینایی می‌باشد، ولی وقوع این عوارض بسیار نادر است. بلافاصله بعد از عمل، ممکن است چشم بطورکامل بسته نشود، ولی این عارضه معمولاً مقطعی است. در طی این مدت می‌توان از قطره و پماد برای محافظت چشم استفاده نمود. ممکن است پلک‌ها کاملاً قرینه به نظر نرسند. در اغلب موارد بعد از جراحی در نگاه به پایین پلک عمل شده نسبت به طرف مقابل مختصری بالاتر قرار می‌گیرد و شب‌ها مختصری باز می‌ماند که این دو عارضه مشکل آفرین نیستند. گاه ممکن است بیش از یک بار عمل جراحی لازم باشد.

(پتوز در بالغین و کودکان با انجام جراحی قابل درمان است و این درمان علاوه بر اصلاح وضعیت ظاهری می‌تواند باعث بهبود بینایی نیز شود.)

 


درباره لیزر و جراحی زیبایی زنان بیشتر بدانید

تنگ کردن واژن لابیاپلاستی روشن کردن واژن
ارسال شده در مقالات, نوزادان و کودکان توسط دکتر الهه امیری | Tags:

ارسال نظر

2 × 3 =