اوريون در بارداری

اوريون در بارداری
مهر ۲۲, ۱۳۹۶

اوريون در بارداری :

اوریون در زنان باردار در اوایل بیماری خطر سقط جنین را افزایش می دهد. علت اوریون یک ویروس است که از طریق مخزن انسانی با تماس مستقیم، قطرات منتقله از راه هوا، اجسام آلوده به بزاق و احتمالا ادرار انتشار می یابد و در صد ابتلا در هر دو جنس یکسان است.

 

 ویروس پس از ورود و تکثیر اولیه در سلولهای دستگاه تنفسی از راه خون به بافتهای مختلف انتشار می یابد که در این میان غدد بزاقی و سایر غدد حساس تر است.

 تب، درد عضلانی بویژه گردن، سردرد و ضعف را از علائم این بیماری ميباشد.بیماری با درد و تورم یک یا دو غده آغاز می شود و محدوده متورم، حساس و دردناک است و چشیدن مایعات ترش مزه مانند آبلیمو و سرکه درد را تشدید می کند.

منژیت، عفونت بیضه و تخمدان را عوارض این بیماری ميتوان برشمرد.ابتلا به اوریون در اوایل بیماری در زنان باردار شانس سقط را افزایش می دهد ولی دلیل محکمی برآسیب به جنین توسط عفونت مادر وجود ندارد.

استراحت موجب بهبود اوریون می شود ولی از عوارض آن جلوگیری نمی کند . خوردن مایعات علاوه بر پیشگیری از اوریون ۹۷% از خطر ابتلا به عفونت طبیعی اوریون جلوگیری می کند.

شدت اوريون درطي بارداري باافرادبالغ غيرحامله تفاوتي نداردوبيش ازنيمي ازعفونتهاي اوريون درطي حاملگي تحت باليني است.بالغين عوارض مربوط به اوريون را بهترازبچه ها تحمل ميكنند.

عوارض شاملمننگوانسفاليت التهاب بيضه ها ضايعات عصبي تورم يك يا دوغددبناگوشي ميوكارديت نفريت ارتريت پانكراتيت پورپوراي ناشي ازكاهش پلاكت ها وعوارض چشمي است.

عوارض نوزادي يا جنيني اوريون :

بيماري اوريون درزمان حاملگي معمولا بي خطراست.موقعي كه بيماري اوريون درسه ماهه اول حاملگي اتفاق افتدسقط خودبخودافزايش مييابد.

فيبروالاستوزاندوكارد درنوزادان مادران مبتلا به اوريون ديده شده كه يك اختلال نادرقلب دراثرافزايش كلاژن واسكلروپروتيين بافت اليافي وهمبنددرسطح قلب است.

پيشگيری :

واكسن اوريون معمولا به صورت mmr (توام سرخك سرخچه اوريون)درسن۱۵ماهگي ودوربعدي درسن ۴ تا ۶ سالگي داده ميشود.

واكسيناسيون هنگام بارداري ممنوع است زيرااحتمال آلوده شدن جفت وجود دارد.زناني كه واكسينه ميشوندبراي جلوگيري ازخطربايستي تا سه ماه حامله شوند.


درباره لیزر و جراحی زیبایی زنان بیشتر بدانید

تنگ کردن واژن لابیاپلاستی روشن کردن واژن

ارسال نظر

هفت − دو =